Zaznacz stronę

Wydaje się, że w ostatnim czasie zaczynamy urządzać swoje domy i mieszkania w bardziej przemyślany sposób. Wcześniejszy misz-masz ustąpił miejsca jednemu stylowi, który obejmuje wszystkie pomieszczenia – od pokoju, poprzez kuchnię, korytarz, pokój dziecięcy, aż do łazienki. Spójność wynika nie tylko z wybranych mebli, ale przede wszystkim dodatków i kolorów. Dowiedz się, jakie style aranżacji wnętrz wybierane są w Polsce najczęściej.

Styl skandynawski – prostota ponad wszystko

Wydawać by się mogło, że zmierz stylu skandynawskiego powinien nadejść już dawno, ale nie. Jest on świetnie zakorzeniony w naszej kulturze i coraz częściej pojawia się w naszych domach i mieszkaniach. Styl ten, oczywiście rodem z najbardziej znanego na całym świecie skandynawskiego sklepu meblowego, ma tę przewagę, że jego uzyskanie jest dość tanie. Kolejną zaletą jest to, że pomieszczenia urządzone zgodnie z jego zasadami są po prostu maksymalnie komfortowe.
Zastosowanie białego koloru, nielicznych barwnych wstawek i wygodnych poduszek, mebli i tkanin sprawia, że całość prezentuje się jasno, lekko i przyjemnie. Dodatkowym atutem są oczywiście także lampy – oświetlenia w tym stylu nie brakuje, więc nawet ponure dni polskiej jesieni będą kolorowe i rozświetlone.

fioletowe szkło

Funkcjonalność stylu nowoczesnego

schody-vintageProste formy, przestrzenie i szkło – tak w skrócie można opisać nowoczesny styl aranżacji wnętrz. Na jego zastosowanie decydują się nie tylko właściciele mieszkań z rynku pierwotnego, można uzyskać go nawet w starych blokach z wielkiej płyty. Wystarczy tylko kupić odpowiedni sprzęt, proste meble o błyszczących powierzchniach w jednym z trzech obowiązujących kolorów: bieli, granatu lub szarości i całą aranżację uzupełnić o kilka mocnych, kolorowych akcentów.

Styl nowoczesny wyróżnia się funkcjonalnością i wygodą, jest jednak dość trudny. Przede wszystkim wymaga konsekwencji i cóż, nadaje się wyłącznie dla osób, które wręcz pedantycznie będą dbały o porządek. Styl nowoczesny zakłada bowiem zostawienie mnóstwa wolnej przestrzeni, więc o zagraceniu i pozostawianiu rzeczy na wierzchu nie może być mowy. Jeśli już mówimy o jakichś dekoracjach na ścianę to w grę wchodzą plakaty czy obrazy (przykład), ale muszą być dobrze dobrane.

Ponadczasowy styl klasyczny

Klasyczny styl urządzania wnętrz cieszy się coraz większą popularnością. Bardzo wiele osób decyduje się na jego zastosowanie w swoich mieszkaniach. Jego najważniejszą cechą jest wytworność, ale nie w postaci przepychu, tylko wyważonej elegancji. Styl klasyczny można uzyskać na kilka sposobów. Jednym z nich jest oczywiście zastosowanie klasycznych, dość zdobnych mebli, także prawdziwych antyków. Drugi polega na zastosowaniu nietypowych dekoracji na ścianach, na przykład sztukaterii lub boazerii angielskiej i niezwykłych obić zrobionych z drogich, wysokiej jakości tkanin.

Styl klasyczny powinien być uzupełniony o dodatki z mosiądzu i złota, ciemne meble i bardzo przemyślane dekoracje. Konieczna będzie oprawa okna, czyli elegancka roleta lub firana, a także rośliny o kunsztownych, bardzo ozdobnych liściach, które będą najlepszą dekoracją do tego rodzaju wnętrz.