Zaznacz stronę

Nie ma zdrowia bez dobrego snu. Eksperci ze świata medycyny i psychologii nie mają od lat co do tego żadnych wątpliwości. Żeby sen był dobry, czyli głęboki i mocny, trzeba pamiętać o kilku sprawach.

Dobór łóżka

To, na czym śpisz, ma ogromne znaczenie. Dlatego warto bardzo dokładnie wybrać dla siebie łóżko i materac. Rama powinna być solidna, najlepiej drewniana. Materac zaś tak dopasowany, aby nie był za twardy, nie powodował drętwienia kończyn podczas spania i abyśmy po przebudzeniu nie czuli się niewyspani oraz z bólem kręgosłupa. Przykład: https://www.benetsleep.pl/materac, który zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku

Dobór jedzenia

Jesteś tym, co jesz, głosi powiedzenie często cytowane przez dietetyków. I to prawda. Dużo lepszy sen będą miały osoby, które w swojej diecie nie mają cukrów i tłuszczów nasyconych. Lubiący schabowe i słodycze będą spać płytko. Trzeba jeść więcej błonnika i białka.

Aranżacja sypialni

To, gdzie śpisz, również ma znaczenie. Można urządzić sypialnię według zasad feng shui, które dotyczą relacji człowieka z żywiołami i oparte są na prostocie. Znaleźć w nich można wykorzystanie drewna (podłoga, meble), jasnych kolorów, materiałów antyalergicznych.

Dobór pościeli

Spanie pod naturalną pościelą, czy może sztuczną? Zależy, co kto lubi. Pamiętać jednak należy o tym, że tworzywa naturalne są bardziej podatne na wilgoć i łatwiej przyciągają kurz. A to prosta droga do rozwoju roztoczy. Pościel z tworzyw sztucznych jest mniej podatna na wilgoć i kurz oraz bardzo łatwo przepuszcza powietrze.

Jakość powietrza

W sypialni musi być odpowiednio przewietrzone. Powietrze powinno być czyste. Dlatego zaleca się kilkuminutowe wietrzenie przed położeniem się spać. Jeśli w domu są nowoczesne okna, zaleca się ustawić je, chociażby na mikrowentylację. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w przenośny oczyszczacz powietrza albo nawilżacz.

Jak najmniej gadżetów

Nie gromadź w sypialni zbyt wielu gadżetów. Trzymaj tylko te, które są niezbędne. Lepiej, żeby nie było w niej telewizora, laptopa, czyli częstych współcześnie złodziei czasu. Usuń z sypialni wszystko, co kojarzy się z pracą. Zbyt dużo elektroniki w pomieszczeniu to również gorsza jakość powietrza.

Żyj rozsądnie

Tryb życia, jaki się prowadzi, ma wielkie znaczenie dla jakości snu. Dziel czas na ten na pracę i na ten na wypoczynek. Nie zabieraj pracy do sypialni. W niej masz się regenerować, zbierać siły, aby następnego dnia jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki.

Zapewnij ciszę

Im ciszej w sypialni, tym lepiej będzie się spało. Oczywiście, nie zawsze jest możliwa całkowita cisza, zwłaszcza jeśli mieszka się w dużym mieście. Wtedy dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w stopery. Na pewno pomogą w szybszym zaśnięciu.

Polecamy: https://comparic.pl/