Zaznacz stronę

Pomieszczenia mogą mieć różne przeznaczenie. W jednych jemy, w innych odpoczywamy, w jeszcze innych trzymamy towar, a w jeszcze innych pracujemy. W zależności od tego, co zamierzamy w pomieszczeniu robić, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak urządzić jego wnętrze.

Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas aranżowania wnętrza, jest przestrzeń. Jedną z rzeczy, którą trudno znieść każdemu człowiekowi na świecie, jest ciasnota. Pomieszczenie może ewentualnie pozostać ciasne wtedy, gdy w założeniu ma pełnić funkcję magazynu czy graciarni, ale nie wtedy, gdy ktokolwiek ma w nim spędzać więcej czasu. Przestrzeń jest szczególnie ważna w pomieszczeniach mieszkalnych, ale nie tylko – pracownicy, którzy mają do dyspozycji mało przestrzeni, mają zazwyczaj obniżony nastrój i co za tym idzie są mniej efektywni, częściej popełniają błędy i częściej rezygnują z pracy.

Drugą kwestią jest dobór kolorów. Ściany w mieszkaniu czy miejscu pracy raczej nie powinny mieć intensywnego koloru – w tych miejscach musimy być w stanie skupić się lub zrelaksować, a wszelkie bodźce, które nas rozpraszają, są wysoce niepożądane. Unikać należy również zbyt wyraźnych kontrastów czy agresywnych motywów. Te ostatnie natomiast świetnie sprawdzają się we wszelkiego rodzaju klubach, dyskotekach, słowem tam, gdzie szukamy rozrywki.

fotel-w-salonie

Jeśli zdecydowaliśmy się już na jakiś zestaw kolorystyczny najwyższy czas zastanowić się nad meblami. To szczególnie istotny czynnik – meble muszą być nie tylko ładne, ale również wygodne i praktyczne. Szafy i półki powinny bez problemu mieścić wszystko, co chcielibyśmy w nich schować, a fotele czy kanapy powinny mieć odpowiedni kształt i odpowiednią twardość – nie mogą być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Tak jedna jak i druga cecha dyskwalifikuje je kompletnie. Meble mają również kluczowe znaczenie dla samego wystroju. Jeśli zamierzamy urządzić wnętrze w stylu retro to powinniśmy sięgnąć po meble z drewna z widocznym rysunkiem słojów, najlepiej odcieniem dopasowane do stolarki okiennej. Połączenia elementów stylu retro ze stylem nowoczesnym bywają interesujące, należy je jednak wykorzystywać tylko wtedy, gdy ma się określoną koncepcję i pewność, że pomysł nie jest chybiony. W przeciwnym razie może się skończyć estetycznym bałaganem i wnętrzem, które będziemy mięli ochotę przeprojektować za każdym razem gdy tylko się w nim znajdziemy.

Najważniejszym czynnikiem podczas urządzania wnętrza powinien jednak być nasz własny gust. Ostatecznie to my sami mamy się w nim dobrze czuć. Można się wyrazić poprzez ozdoby ścian jak np. http://artpasaz.pl/dekoracje/obrazy-nowoczesne-2/obrazy-na-sciane/ czy http://obrazynasciany.pl/obrazy/do-sypialni/. Starajmy się jednak sprawdzać swoje pomysły przed wdrożeniem, czasami też dobrym pomysłem okaże się konsultacja z kimś, kto urządzaniem wnętrz zajmuje się profesjonalnie. Jeśli np. dużo podróżujemy i chcielibyśmy wyeksponować pamiątki ze swoich podróży – warto to zrobić ale nie w taki sposób, żeby zaburzyło to wygodę użytkowania przestrzeni. W urządzaniu wnętrza, podobnie jak we wszystkim innym, trzeba umieć zachować umiar, w przeciwnym razie skutki są niezbyt przyjemne.