Zaznacz stronę

Krzyżaki, systemy poziomujące i kliny ułatwiają równe kładzenie płytek ceramicznych na przestrzeni ścian oraz posadzek pozwolą na równe odmierzenie odległości pomiędzy kaflami oraz dobre wypełnianie szczelin, jakie po naklejeniu płytki wypełnia się spoiną. Dzięki dobrej funkcjonalności niektórych składników, wykonawca uzyskuje doskonały wynik finalny.

Czym są krzyżyki dystansowe?

Krzyżyki dystansowe, zwane również krzyżakami do płytek, robione są z tworzywa sztucznego oraz oferowane powszechnie w pudełkach zbiorczych po 100 sztuk. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie odpowiednich przerw między płytkami, co w rezultacie przemieszcza się na dobrą grubość oraz piękny wygląd fug. Dodatkowo krzyżyki dystansowe umożliwiają ułożyć płytki w jednakowy sposób z precyzją do milimetrów, w regularnych odstępach od siebie. Więc także nie winno ich zabraknąć w trakcie układania glazury.

Jakie krzyżyki do płytek dobrać? Zwróć uwagę na ich wygląd oraz rozmiar

Dobór elementów, jakimi są krzyżyki do płytek zależy od paru istotnych rzeczy. Specjalną uwagę należy zwrócić na dwa elementy. Jednym spośród nich jest wielkość kafelek, inną aczkolwiek wielkość spoiny pomiędzy nimi. Działając zgodnie z profesjonalną wiedzą w tym zakresie, im większa płytka, tymże większa winna być sama fuga. Przy małej glazurze dobre będą zatem krzyżyki do poziomowania płytek o grubości 0,5 mm. Z ich pomocą stworzysz ledwo widoczną, porządną fugę, jaka również będzie odpowiednia, by zachować płytki przed możliwymi zniszczeniami.

Krzyżyki odpowiadają za grubość fugi oraz okazuje się, iż nie jest to tylko rzecz gustu. Dużo zależy od rozmiarów glazury – duże płytki pozwolą na wykorzystanie spoiny o wielkości choćby 10-20 milimetrów, aczkolwiek np. płytki 10×10 cm potrzebują fugi o wielkości 1 milimetra. Większa fuga musi być wykorzystana wtedy, jeśli płytki narażone są na funkcjonowanie wysokiej temperatury oraz zmiennych warunków zewnętrznych – przy ogrzewaniu podłogowym, na tarasach, balkonach lub na basenach.

Jak dobrze stosować krzyżyków dystansowych do płytek?

Tychże małych plastikowych składników wykorzystujemy, jeśli mamy już ustaloną przestrzeń pod względem układu płytek. Zakładamy wtedy szpachlą zaprawę klejową, stosując krzyżyków do zachowania dobrej przerwy pomiędzy każdą parą płytek. Płytki glazurnicze należy dociskać do podłoża, aby dobrze należały do powierzchni kleju. Najistotniejszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, to usunięcie krzyżyków dystansowych przed wyschnięciem kleju. Wcześniej natomiast upewnijmy się przy wykorzystaniu poziomicy, lub terakota została położona dokładnie.