Zaznacz stronę

Już na samym wstępie niniejszego artykułu warto zaznaczyć, że proces sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii nie jest prosty, związku z istniejącą barierą językową, oraz nieznajomością tamtejszego prawa. Dodatkowo sprawa sprzedaży może się komplikować poprzez niejasny stan prawny domu, lub apartamentu, co rodzi dodatkowe problemy przy całej transakcji. Poniżej przedstawiamy kwestie, przy których warto się zatrzymać w trakcie sprzedaży domu.

Domy na sprzedaż – Hiszpania

Dokumenty potrzebne do sprzedania nieruchomości w Hiszpanii to przede wszystkim:

  • zaświadczenie o użytkowaniu
  • zaświadczenie energetyczne
  • wycena nieruchomości
  • opłaty bankowe
  • wypis z ewidencji
  • opłaty związane z podatkami, czyli opłata dochodowa, ta od nieruchomości, oraz zysk od kapitału komunalnego

Czym jest świadectwo energetyczne, oraz wypis z ewidencji?

Warto również wiedzieć, czym jest świadectwo energetyczne potwierdzające zużycie energii w mieszkaniu, czy domu na terenie Hiszpanii. Ponadto porusza ono ważną kwestię taką jak sprawność energetyczna. Jeśli osoba zainteresowana chce uzyskać dokument, musi potwierdzić wizytę licencjonowanego energetyka. Na podstawie świadectwa energetycznego można podejmować kwestie związane z lepszym zastosowaniem energetycznym nowoczesnych rozwiązań. Dzięki temu z powodzeniem można obniżyć koszty związane z prowadzeniem domu, oraz bieżącymi opłatami za energię.

Sprawy formalne w procesie sprzedaży nieruchomości

Przy sprzedaży domu lub mieszkania w Hiszpanii można zatrudnić biuro pośrednictwa. Ich rola jest nieoceniona w związku z rozwiązywaniem kwestii formalnych po stronie firmy. Wiadomą sprawą, jest fakt, że za wykonanie usług, oraz zlecenie pracy należy ponieść opłaty w formie prowizji. Czynności, które można zlecić przy sprzedaży nieruchomości jest sprawdzenie stanu faktycznego domu, odszukanie odpowiedniej posiadłości, umówienie terminu u notariusza, oraz opłacenie wszystkich podatków. Jednocześnie warto wiedzieć, że w przypadku innych procedur bankowych, oraz roli obcego państwa nie warto oszczędzać na pomocy specjalistów. Dzięki nim masz pewność, że transakcja będzie bezpieczna, oraz skończy się powodzeniem. Dzięki agentom nieruchomości łatwiej znajdziesz osobę potrzebną do wystawienia dokumentów, oraz zaświadczeń energetycznych. Każda jedna sprawa może być znacznie trudniejsza, niż na pozór się wydaje, w związku z tym warto w tych sytuacjach polegać na wiedzy i doświadczeniu innych ludzi. Pamiętaj, przy wyborze biura, kieruj się opiniami byłych klientów.

Sprawdź: https://www.domiporta.pl/informacje/a/nieruchomosci-hiszpania-5337