Zaznacz stronę

Jeśli chce się spać spokojnie podczas wyjazdów wakacyjnych, trzeba możliwie najlepiej zabezpieczyć dom lub mieszkanie. Jednym ze środków do tego celu są alarmy.

Drogie alarmy?

Wielu przed zabezpieczeniem domu albo mieszkania odstrasza wysoki koszt. Jednak opinia mówiąca o tym, że zabezpieczenie pomieszczenia systemem alarmowym zawsze jest drogie, jest nieprawdziwa. Można to zrobić w naprawdę przystępnych cenach. W połączeniu z dobrymi antywłamaniowymi zamkami i drzwiami stworzą one bardzo dobrą ochronę przed złodziejami. Najtańsze systemy alarmowe można bez najmniejszego problemu znaleźć w sieci albo w hipermarketach budowlanych za nieco ponad 250 złotych. Asortyment systemów na rynku jest naprawdę spory.

System SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu)

Jest to system najbardziej zalecany do domu lub mieszkania. SSWiN sygnalizuje, kiedy po włączeniu systemu w określonym pomieszczeniu, pojawi się osoba nieuprawniona. A dokładniej, gdy nastąpi próba otwarcia okien, drzwi oraz innych zabezpieczonych pomieszczeń. Alarm zareaguje również na samą próbę otwarcia drzwi, okien albo w sytuacji, w której ktoś spróbuje dostać się do określonego miejsca albo urządzenia.

System zwykły

Jest to swoisty system naczyń połączonych. Składa się na niego wiele elementów, które należy w odpowiedni sposób rozmieścić. System zwykły to czujki (standardowe i precyzyjniejsze dualne), detektory (ruchu, temperatury), manipulatory oraz centrala alarmowa. Jest to system przewodowy. Wszystkie wymienione części składowe muszą zostać połączone przewodami, które przechodzą przez interesujące nas pomieszczenia. Większość instalujących systemy alarmowe chowa przewody pod tynkiem. Jest to uważane za największą wadę systemów przewodowych.

System bezprzewodowy

Znacznie nowocześniejsze i bardziej zaawansowane są systemy alarmowe, które nie wymagają przeciągania przewodów przez pomieszczenia albo robienia specjalnych bruzd na kable. Trzeba z kolei bardzo dokładnie rozmieścić urządzenia, które komunikują się ze sobą drogą radiową. To rozwiązanie także ma wady, bo zakłócenie sygnału nie jest szczególnie trudne. Zabezpieczenie przed zakłócaniem jest możliwe, ale musi się za nie dodatkowo zapłacić. Inny minus jest taki, że systemy bezprzewodowe są dużo droższe od zwykłych. Najlepsze modele kosztują ponad 2 tys. złotych.

Zaufaj ekspertom

Eksperci sugerują, aby wybierać systemy przewodowe i już podczas remontu mieszkania albo domu odpowiednio przygotować pomieszczenia na poprowadzenie nimi przewodów. Poza niższym kosztem są one również łatwiejsze w eksploatacji. Jeśli zatroszczymy się zawczasu również o dobrej jakości okna i drzwi, znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo kradzieży. Warto również na domu lub na drzwiach mieszkania umieścić informację, naklejkę, informującą o tym, że pomieszczenie jest chronione. Taka informacja sprawi, że złodziej dwa razy się zastanowi, zanim zdecyduje się na włamanie.

Choć w sprzedaży nie brakuje systemów alarmowych do samodzielnego montażu, jeśli nie jesteś ekspertem od zabezpieczania mieszkań i domów, nie bierz się za ich instalowanie. Specjaliści od systemów alarmowych nie tylko potrafią zrobić to szybko i sprawnie, lecz przede wszystkim doskonale wiedzą, jak należy rozmieścić wszystkie czujniki, aby komunikowały się one ze sobą.