Zaznacz stronę

Kości pamięci RAM to, poza procesorem, zasilaczem czy kartą graficzną, jeden z najważniejszych komponentów wewnętrznych komputera. Podzespół ten w dużej mierze odpowiedzialny jest za gładkość pracy sprzętu komputerowego, jego wydajność i sprawne działanie programów oraz gier. Jeśli chcemy, aby komputer przez długie lata działał sprawnie, warto zastanowić się nad zakupem dobrych kości pamięci RAM. Dobrze dobrana pamięć zapewni nam szybką pracę komputera i zagwarantuje nam jego płynne działanie.

Rodzaje pamięci RAM

Na rynku dostępne są cztery rodzaje kości pamięci RAM. Na przestrzeni lat przemysł informatyczny dynamicznie rozwinął się, dlatego dwa z nich są obecnie bardzo rzadko spotykane wewnątrz sprzętów komputerowych. Do rodzajów kości pamięci RAM należą DDR, DDR2, DDR3 oraz DDR4. DDR i DDR2 to pierwsze powstałe kości pamięci, a jednocześnie te najbardziej przestarzałe i najmniej użytkowane. Charakteryzuje je niska częstotliwość taktowania, dlatego warto postawić na nowsze modele kości pamięci. Nowoczesne rozwiązania, takie jak DDR3 oraz DDR4 przede wszystkim zapewniają większą częstotliwość taktowania, a co za tym idzie bardziej stabilne działanie naszego systemu operacyjnego. Dodatkowo gwarantują niski pobór energii elektrycznej przy dużej wydajności.

Co wybrać?

O wyborze kości pamięci powinna decydować nie tylko jej wielkość oraz parametry modelu, ale również to, jaką płytę główną posiadamy. Znając model naszej płyty głównej, możemy zajrzeć do jej specyfikacji na stronie producenta. Tam też uwzględniony został rodzaj kości pamięci, który najlepiej będzie współgrał z wewnętrznymi komponentami naszego komputera. Warto pamiętać o tym, że dobór kości pamięci RAM w dużej mierze uzależniony jest od przeznaczenia sprzętu komputerowego. Idealną pamięcią RAM dla komputera domowego lub biurowego będzie DDR3 o taktowaniu 2000 MHz. Taki komputer nie wymaga specjalistycznych wewnętrznych komponentów, ponieważ wykorzystywany będzie wyłącznie do prostych zadań, takich jak obsługa niewymagających programów tekstowych czy przeglądanie Internetu. Jeśli mowa o pamięci dostosowanej do grania w wymagające gry komputerowe lub edycje filmów i zdjęć o wysokiej rozdzielczości, warto zastanowić się nad zakupem pamięci RAM o pojemności conajmniej 12 GB. Najlepsza w tym wypadku może okazać się pamięć DDR4 o wysokiej częstotliwości taktowania.

Przy współpracy ze sklepem Elektromaniacy.