Zaznacz stronę

Każdy z nas chciałby w miejscu, w którym mieszka, znaleźć jak najwięcej komfortu i możliwości odpoczynku. Zwykle, codzienne obowiązki powodują, że tracimy mnóstwo energii, którą chcielibyśmy odzyskać po powrocie do miejsca stanowiącego nasz azyl. Za, lub pod, prawie wszystkim z czego w tym azylu korzystamy i co go upiększa, stoją meble. Bardzo często, także pod nami samymi.

Meble, a wnętrze naszego domu

Jest kilka bardzo istotnych elementów decydujących o utrzymaniu równowagi w miejscu, w którym przebywamy. Z reguły przeznaczenie danego obszaru, decyduje o tym, która z kształtujących go części jest dominująca. W poczekalni będzie to odpowiednia ilość i jakość miejsc siedzących, wystrój w restauracji, a w pracy funkcjonalność. Miejsce naszego zamieszkania łączy wszystkie te funkcje:

  • powinno być nam w nim miło, a o tym decyduje wystrój i kolorystyka,
  • mamy poruszać się po nim z łatwością,
  • powinno być wygodne i sprzyjać wypoczynkowi.

Meble odgrywają najważniejszą rolę we wszystkich wymienionych przypadkach. Stanowią podstawę ukształtowania przestrzeni, pozwalają na przechowywanie rzeczy, których potrzebujemy lub takich, które posiadamy jedynie dla przyjemności, a po ciężkim dniu, wygodna kanapa lub fotel, dają możliwość komfortowego wypoczynku. Stanowią więc, swego rodzaju oś, wokół której obraca się nasza przestrzeń.

Co z dostępnością?

Rynek mebli w Polsce można określić jako bardzo bliski temu, co specjaliści od gospodarki określają jako polipol. Jest to sytuacja, w której występuje wielu kupujących oraz wielu producentów i tak naprawdę żaden z nich, nie jest w stanie podyktować warunków pozostałym podmiotom. Dla zainteresowanych dostępne są meble w specjalizujących się w tej dziedzinie sklepach sieciowych, w salonach producentów oferujących własne produkty, Internecie oraz wykonywane na indywidualne zamówienie przez lokalne firmy. Taka sama sytuacja dotyczy również materiałów, z których są wykonane:

  • płyta wiórowa,
  • płyta MDF,
  • lite drewno.

Z jeszcze większą różnorodnością mamy do czynienia w przypadku obić, jakimi pokryte są meble tapicerowane, od mikrofazy po naturalną skórę. Najważniejsze jednak, aby pasowały do naszych wnętrz wymiarowo, stylowo i kolorystycznie.

Jak dobrać meble do naszego domu?

O doborze wyposażenia naszego domu decyduje kilka ważnych składowych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

  • powierzchnię i kształt pomieszczeń,
  • umiejscowienie okien i drzwi,
  • ilość i rodzaj rzeczy, jakie mamy zamiar przechowywać w domu.

Często nie sposób rozpatrywać zakupu mebli bez wzięcia pod uwagę drobnych prac remontowych, np. postawienia przepierzenia w celu wyodrębnienia sypialni w kawalerce. O wiele łatwiej jest zorganizować przestrzeń w pomieszczeniach dużych i nie posiadających wnęk, w których meble mogą wytyczać kierunki naszego poruszania a nawet dzielić je na części, niż w pomieszczeniach małych. W tym drugim przypadku należy wziąć pod uwagę możliwość zachowania wygody i funkcjonalności jednocześnie. Wymaga to przemyślenia takich kwestii, jak możliwość wykorzystania półek wiszących, a nawet tak nieszablonowych rozwiązań, jak np. meble składane na ścianę. Bez względu na to, jakie rozwiązania wybierzemy, najlepiej będzie nam w pomieszczeniach dopasowanych kolorystycznie, gdzie wszystko jest łatwo dostępne, które łatwo sprzątnąć i wreszcie w takich, w których swobodnie można napić się kawy w fotelu i dobrze wypocząć. 

Polecamy: https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Zabawki_Zabawki-drewniane-1249.html