Zaznacz stronę

Przez wiele lat w Polsce budowano niewielkie mieszkania z małymi, ciasnymi łazienkami. Niekiedy też chcemy w domu wydzielić dodatkową łazienkę czy toaletę, ale dysponujemy niewielka przestrzenią. Jak urządzić te niewielkie pomieszczenia by pełniły swoją funkcję i były maksymalnie wygodne?

Odpowiednie sprzęty

Producenci armatury łazienkowej wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i oferują pomniejszone sprzęty do małych pomieszczeń. Możemy bez problemu znaleźć zminiaturyzowane sedesy, malutkie umywalki i małe wanny. W naprawdę małej łazience zamiast wanny lepiej sprawdzi się prysznic, dzięki czemu zyskamy więcej przestrzeni. Jeśli jednak nie możemy sobie wyobrazić życia bez wanny, powinniśmy rozważyć na przykład ustawienie pralki w innym pomieszczeniu. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest ustawienie pralki w kuchni. W małych łazienkach dobrze sprawdzają się też pralki ładowane od góry. Jeśli chodzi o sedes, to mniejsza i bardziej funkcjonalna będzie miska podwieszana.  W miarę możliwości wybierzmy narożne modele pryszniców i wanien, dzięki czemu zaoszczędzimy dodatkowe centymetry. Umywalkę można wybrać w wersji pomniejszonej albo wmontowaną w funkcjonalne meble. W małych łazienkach powinniśmy wybierać rozwiązania kompaktowe. Pralkę możemy zamknąć w zabudowie, dzięki czemu uzyskamy nad nią dużą przestrzeń do przechowywania lub nawet zdołamy tam ustawić bębnową suszarkę do prania. Kosz na brudną bieliznę można wmontować w meble łazienkowe pod umywalką. Pod obudową prysznica czy wanny można zostawić pustą przestrzeń z łatwym dostępem, aby przechowywać tam na przykład środki czystości. W małych łazienkach każdy centymetr jest ważny. Urządzając takie małe pomieszczenie zastanówmy się nad pomocą fachowego projektanta, który zaprojektuje optymalne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze pomieszczenie zostanie urządzone najbardziej ekonomicznie.

Powiększ przestrzeń

Oprócz optymalnego, kompaktowego wyposażenia, niezwykle ważny a małym pomieszczeniu jest staranny dobór kolorystyki. W małej przestrzeni nie sprawdzą się ciemne, przytłaczające barwy ani efektowne dodatki w pałacowym stylu. Urządzając małą łazienkę musimy dołożyć wszelkich starań, aby powiększyć ją chociaż w sposób optyczny. Najłatwiejszym sposobem jest montaż wszelkiego rozmiaru luster. Lustra powiększają przestrzeń i dodają poczucie głębi. Aby pomieszczenie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości, powinno być utrzymane w jasnej kolorystyce i dobrze oświetlone. W łazienkach dobrze sprawdza się klasyczna biel, która dodatkowo wprowadza wrażenie sterylności i czystości. Jasne powinny być nie tylko ściany, ale także podłoga i sufit. Sprawdzą się też jasne odcienie szarości oraz błękitu. Jeśli boimy się monotonii i nudy, możemy wprowadzić elementy dekoracyjne za pomocą zmiennych wzorów i faktur, przy zachowaniu jednolitej kolorystyki.  Oświetlenie powinno być możliwie jak najlepsze. Powinniśmy założyć zarówno główne punkty oświetlenia nas suficie jak i punktowe lampy oświetlające lustra lub elementy aranżacji.  O oszczędzaniu przestrzeni warto pomyśleć już na wstępnym etapie urządzania. Cenne centymetry oszczędzimy na przykład rezygnując z klasycznego kaloryfera na rzecz ogrzewania podłogowego lub ściennego. Takie systemy są możliwe do montażu nawet w małych blokowych pomieszczeniach a oszczędzają sporo przestrzeni. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę, że nowoczesne grzejniki w kształcie drabinek pełnią rolę suszarek do ręczników i prania, więc mimo zajmowania pewnej przestrzeni są bardzo praktyczne.

Najlepsza oferta rajstop dostępna na stronie https://lores.pl/produkty/rajstopy/