Zaznacz stronę

To zdecydowanie jedna z najważniejszych przestrzeni w domu czy mieszkaniu. Mówi się nawet, że to „serce domu”. Nie tylko miejsce, gdzie spożywa się posiłki. Szczególnie jeśli w domu mieszka cała rodzina, trzy czy więcej osób, jest to też pewnego rodzaju wyjątkowe miejsce spotkań. Kuchnia – powinna być zaprojektowana w maksymalnie funkcjonalny sposób. Dzięki temu, zarówno gotowanie i przebywanie w niej podczas posiłków, będzie wiązało się z pełnym komfortem. O jakich zasadach powinniśmy w szczególności pamiętać, gdy mowa o urządzeniu funkcjonalnej kuchni. Oto najważniejsze kwestie, z którymi na pewno ten proces przeprowadzimy w sposób bardzo konkretny.

Natężenie gotowania – kluczowa sprawa

Bardzo wiele w kwestii urządzania funkcjonalnej kuchni zależy od tego, na ile często i jak chętnie spędzamy czas na gotowaniu. Jeśli ktoś naprawdę z pasja podchodzi do przygotowywania potraw, czerpiąc z tego ogromną radość, niewątpliwie będzie trzeba wyposażyć się w sprzęty i urządzenia, sprzyjające gotowaniu. Chodzi zarówno o szafki, schowki i inne elementy, w których przechowujemy sprzęty, naczynia i inne akcesoria. Dodatkowo, znaczenie ma przecież także wybór odpowiednio zaawansowanych urządzeń AGD – zarówno małych i dużych. Wiadomo, że osobie, która raczej nie gotuje nie będzie potrzebny jakiś super nowoczesny, naszpikowanym milionem trybów i ułatwień, piekarnik.

Wsparcie projektanta na pewno pomoże

O ile kwestia tego, jak ma wyglądać nasza wymarzona kuchnia, jest sprawą łatwą, bo wiele osób ma po prostu taki idealny rys w wyobraźni, już samo planowanie funkcjonalności, może wymagać konsultacji z profesjonalistą. Takie wyidealizowane projekty często mogą być w różnych względach niepraktyczne. Co więcej, dzięki konsultacji z projektantem, szybko będziemy w stanie naprawdę zoptymalizować kuchnię. Chodzi zarówno o detale, takie jak wybór odpowiedniego odcienia frontów, jak i odpowiednie kwestie porozmieszczania kontaktów i innych kluczowych rzeczy. To powinno dopełnić całości wyglądu pomieszczenia.

kuchnia2

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nawet, gdy robimy projekt z pomocą specjalisty, nie przekreśla to przecież tego, że przemycimy swoje rozwiązania. Konsultacja jest po to, by zminimalizować do zera ryzyko zastosowania nietrafionych rozwiązań. Poza tym, nie zawsze musi to być kuchnia według naszego projektu. Wiele firm oferuje gotowe kuchnie, robione na wymiar i można wybrać sobie coś z licznych katalogów. Co ciekawe, niektóre z takich aranżacji są elastyczne, bo mamy wpływ na przykład na zmianę kolorystyki czy dopasowanie dodatkowych przegród w szafach i szufladach.

Granie detalami

Jeśli chodzi o kuchnię, często o funkcjonalności w dużym stopniu decydują właśnie drobne smaczki. Czyli – na przykład – rozplanowanie szafek czy półek, w taki sposób, by korzystanie z tego konkretnego pomieszczenia wiązało się dla nas z maksymalnym komfortem i pozytywnym podejściem. Warto zainspirować się szukając w sieci różnych rozwiązań. Tak naprawdę, media społecznościowe i różne wnętrzarskie portale, dostarczają dzisiaj całego ogromu inspirującego contentu, z którego na pewno jesteśmy w stanie wybrać dla siebie bardzo ciekawe, nastawione na maksymalizację użyteczności rozwiązania. Warto podkreślić, że kuchnia im lepiej urządzona i im bardziej zgodna z tym, czego szukamy, tym więcej radości przyniesie nam w swoim codziennym użytkowaniu.