Zaznacz stronę

Wyposażenie sypialni nie jest sprawą prostą. Musimy zadbać o różne kwestie, zarówno funkcjonale, jak i estetyczne. Najlepiej zrobić to już na etapie projektu – realizacja projektu bez wątpienia będzie wymagała wprowadzenia sporej ilości zmian do pierwotnych założeń, jednak zdecydowanie lepiej, aby nasza koncepcja wykształciła się zanim przystąpimy do realizacji a nie w trakcie. W ten sposób unikniemy chaosu wizualnego i organizacyjnego.

W sypialni niezwykle ważne są: wystrój, oświetlenie i rozmieszczenie mebli, jednak można śmiało stwierdzić, że najważniejszy pozostaje materac. Jeśli będzie kiepskiej jakości, będzie miał nieodpowiednie wymiary lub po prostu nie będzie nam się podobał, to na pewno nie będziemy ze swojej sypialni zadowoleni. Z nieciekawym lustrem da się żyć. Nawet nieciekawy kolor ścian nie wyklucza satysfakcji z użytkowania tego pomieszczenia. Ale brzydki i niewygodny materac? Tego za wszelką cenę powinniśmy unikać.

Czym powinien charakteryzować się dobry materac? Przede wszystkim – nie może być za mały. Nie powinien również być za duży, bo duży jest zwyczajnie droższy, a do tego zabiera więcej przestrzeni. Za duży materac jest jednak znacznie mniejszym problemem niż za mały. Na naszym materacu musi nam być wygodnie, nie może to więc wyglądać w ten sposób, że po wyprostowaniu się nasze nogi będą zwisać z krawędzi łóżka. Jeszcze ważniejszy jest odpowiedni rozmiar materaca w przypadku sypialni małżeńskiej. Niemożność położenia się we dwoje w wygodnej pozycji bardzo często prowadzi do kłótni i nocy spędzanych osobno, co bywa zabójcze dla każdego związku.

A skoro już poruszyliśmy kwestię wygody – zależy ona nie tylko od rozmiaru materaca, ale również jego twardości. Nie jest prawdą, że im materac jest bardziej miękki, tym wygodniej się na nim śpi. Wręcz przeciwnie – dla naszego kręgosłupa, zwłaszcza szyjnego, zdrowsze od spania na miękkim materacu jest nawet spanie na podłodze. Materac powinien więc być w stanie stawiać opór naszemu ciężarowi, nie możemy się w niego zapadać. Co więcej – miękkie materace szybko się odkształcają, więc jeśli się na taki zdecydujemy, to najprawdopodobniej szybko będziemy go musieli wymienić na nowy.

Istotna jest również jakość materaca. Praktyka pokazuje, że zakup najtańszego produktu na rynku w ostatecznym rozrachunku okazuje się nieopłacalny. Dlaczego? Dlatego, że niska cena jest przeważnie pochodną marnej jakości materiałów – dziury w powłoce, odkształcające się wypełnienie, blaknięcie kolorów, problemy z czyszczeniem – wszystko to sprawia, że tanie materace trzeba często wyrzucać i wymieniać na nowe, przy czym pozbycie się starego materaca wcale nie jest takie proste. W końcu ich gabaryty są znaczne, nie można ich po prostu wyrzucić do kosza na śmieci.

Ostatnią kwestią, nad którą powinniśmy się zastanowić przed dokonaniem zakupu, jest wystrój pomieszczenia. Materac powinien mieć odpowiedni kolor, pasować nie tylko do gustu użytkownika, ale również pozostałych elementów wystroju. To prawda, że przez większość czasu będzie przykryty prześcieradłem, ale to nie znaczy, że kwestię tą możemy zupełnie zignorować. Możemy dobierać materac na zasadzie kontrastu (ciemny kolor do jasnych ścian i mebli, jasny do ciemnych) lub harmonii (materac w kolorze ścian lub zbliżonym), jednak w żadnym wypadku nie powinniśmy wybierać losowo – zanim kupimy materac zastanówmy się, jak będzie wyglądał w sypialni.

Sprawdź też sklepy: https://elektromaniacy.pl/ i https://epasjonaci.pl/